Czym jest system MIS?

Management Information System (MIS)

Rozwijający się rynek, coraz większa konkurencja i coraz bardziej wymagający klienci – te elementy stanowią dziś dla przedsiębiorców ogromne wyzwanie. Odpowiedzią na ich rosnące potrzeby stają się systemy MIS. Jednak dla wielu osób to zagadnienie pozostaje zagadką. W poniższym artykule postaram się je rozwiązać!

Stając oko w oko z wyżej wymienionymi wyzwaniami, coraz więcej przedsiębiorców widzi potrzebę posiadania systemu do zarządzania organizacją. Często jednak firmy nie decydują się na jego wdrożenie, choć zdają sobie sprawę z korzyści jakie ze sobą niesie. Dlaczego? Oczywiście na pierwszym miejscu wśród obaw pojawiają się zbyt wysokie koszty inwestycji. A w przypadku, gdy pieniądze nie stanowią problemu pojawia się ryzyko wyboru oprogramowania niewłaściwego, czyli niedopasowanego do potrzeb firmy. Jak zniwelować te obawy? Przede wszystkim edukując i zwiększając wiedzę na temat systemów do zarządzania. Dlatego dziś skupimy się na systemach MIS. Czym są i jaką rolę odgrywają w przedsiębiorstwie?

Na czym polega MIS?

Podstawowym celem Systemu Informacyjnego Zarządzania (MIS – ang. Management Information System) jest wspomaganie organizacji w osiąganiu jej celów, poprzez dostarczenie kadrze menedżerskiej bieżącego dostępu w operacje organizacji. Tak by mogli oni na ich podstawie efektywniej kierować, organizować, planować oraz rozwijać organizację.

MIS jest zintegrowaną kolekcją podsystemów, zwykle zorganizowanych wzdłuż podstawowych obszarów wewnątrz każdej organizacji, tj. finanse, marketing, wytwarzanie, itp. Integracja ta realizowana jest dzięki oparciu tych podsystemów na wspólnej bazie danych. W ten sposób dotyczy przede wszystkim sfery informacyjnej, a nie operacyjnej zarządzania.

Podstawowym źródłem wiedzy dla MIS są bazy danych systemów transakcyjnych, wchodzących w skład poszczególnych podsystemów. Jednym z najważniejszych zadań MIS jest więc integracja dostępu do danych transakcyjnych.

Ogromną zaletą systemów MIS jest to, że mogą one pobierać i zestawiać dane z wielu źródeł, organizując informacje w sposób najbardziej użyteczny dla menedżerów. Możliwości raportowania w stosunku do systemów transakcyjnych są naprawdę ogromne! Dzięki temu mogą one w pełni wspomagać decyzje menedżerów na wyższym poziomie zarządzania. Stają się one dużo bardziej przemyślane, dzięki czemu usprawniają pracę całego przedsiębiorstwa.

Obecnie zastosowanie systemów MIS jest praktycznie nieograniczone, a możliwości stosunkowo łatwego i optymalnego kosztowo stworzenia dedykowanych systemów sprawiają, że stają się one integralną częścią wielu rynków. Jeśli chcesz zapewnić swoim kontrahentom profesjonalną obsługę, obniżając jednocześnie jej koszty, system MIS będzie Ci niezbędny.  Masz pytania? Chętnie na nie odpowiem!

Zapisz sięna nasz Newsletter!

Poinformujemy Cię o nowych wpisach na naszym blogu