Jedenaście lat po dotkliwym kryzysie finansowym, w wyniku którego upadło setki firm, a tysiące ludzi straciło pracę, władze zapewniają, że obecnie jesteśmy znacznie lepiej przygotowani na podobne sytuacje. Ale czy na pewno? Nie liczylibyśmy na to. Jeżeli sami nie przygotujemy naszych firm na to, co może się wydarzyć już w najbliższych miesiącach, nikt nie zrobi tego za nas.
Czym jest system ERP i do czego można go wykorzystać?
ERP (ang. Enterprise Resource Planning – Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) to system wspomagający zarządzanie procesem produkcyjnym w przedsiębiorstwie. Dzięki licznym procedurom, system ERP umożliwia integrację wszystkich obszarów działalności firmy, w tym: produkcji, marketingu, finansów, czy strategicznego zarządzania przedsiębiorstwem. Co ważne, nowoczesne systemy ERP posiadają mechanizmy umożliwiające symulowanie różnych posunięć i analizę potencjalnych skutków – również finansowych.
Ta ostatnia funkcja jest szczególnie istotna w kontekście zapowiadanego kolejnego kryzysu ekonomicznego. O tym, jak dobrze wykorzystywany system ERP może uchronić przed skutkami załamania na rynku przekonało się wiele firm, które wyszły obronną ręką z załamania w 2008 roku, m.in. dzięki automatyzacji procesów, dostępowi do potrzebnych danych i ich skutecznej analizie oraz redukcji zatrudnienia.
Fabryka papieru Dąbrowica
Jedna z najstarszych papierni w Polsce, której historia sięga jeszcze 1837 roku, zdecydowała się w 2005 roku na wdrożenie systemu ERP dostarczanego przez jedną z wiodących polskich firm technologicznych, ponieważ do wtedy korzystała z kilku różnych programów, przez co ewidencja operacji gospodarczych była utrudniona i czasochłonna.
Wdrożono moduły odpowiadające za zamówienia, sprzedaż, serwis, księgowość, kadry i płace, środki trwałe oraz import, co znacznie usprawniło funkcjonowanie firmy. Pracownicy korzystają z wspólnej bazy surowców, kontrahentów, towarów i wyrobów, co przełożyło się na usprawnienie obsługi klienta oraz skrócenie czasu realizacji zamówień o 20%, czym firma znacznie podniosła swoją konkurencyjność.
Usprawnienie przepływu dokumentów przyczyniło się do poprawy komunikacji, a to zaowocowało szybszym i trafniejszym podejmowaniem kluczowych decyzji. Dzięki uporządkowaniu gospodarki magazynowej udało się obniżyć wartość surowców i wyrobów przechowywanych w magazynie o ponad 15%, co przyniosło firmie znaczne oszczędności.[żródło]
PAW Sp. z o.o. – producent papierowych artykułów dekoracyjnych
Firma z 25-letnim doświadczeniem, zatrudniająca ponad 130 osób, zdecydowała się na wdrożenie systemu ERP w 2006 roku. Do tej pory korzystała z kilku przestarzałych systemów DOS-owych, przez co dane były niespójne, a zarządzanie produkcją sprawiało ogromne trudności. Wdrożono moduły: handlowy, SAD, produkcja, ECOD, księgowość oraz analityczny.
Dzięki czemu znacznie poprawiło się planowanie produkcji (m.in. udało się osiągnąć obłożenie maszyn niemal do 100% ich mocy przerobowej), zwiększyła się dostępność produktów w sprzedaży – z 85% do 95%, podniosła się efektywność gospodarowania odpadami – zminimalizowano ich ilość do < 10%. Dodatkowo firma zyskała możliwość śledzenia realizacji zamówień w trybie rzeczywistym. Zautomatyzowano również obsługę etykiet i kodów paskowych, które dotychczas drukowano ręcznie.[źródło]
Inne firmy z branży poligraficznej i pokrewnych, które zdecydowały się na wdrożenie systemu ERP to np.: Grupa FDK (druki: reklamowe, informacyjne, akcydensowe, opakowania i kalendarze), Wydawnictwo Media Rodzina, Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Kadr Sp. z o.o., czy Lamix®️.
Przykłady można mnożyć, ale najważniejsze jest to, że wspomniane firmy zdążyły wdrożyć systemy ERP, który uporządkował kluczowe procesy, zanim nastąpił kryzys ekonomiczny i dzięki temu przetrwały go bez większego szwanku, ponieważ mogły dynamicznie reagować na sytuację rynkową, opierając swoje decyzje na posiadanych danych.
Jeżeli działasz w branży poligraficznej i szukasz systemu ERP/MIS, który byłby dopasowany do potrzeb Twojej firmy, zapoznaj się z możliwościami Printegy MIS, który automatyzuje szereg procesów (np. weryfikację poprawności zamówienia), dostarcza wartościowych informacji (np. o zużyciu surowców), kontroluje czas produkcji i wiele więcej.